Rehabilitacja stacjonarna- dlaczego warto wybrać właśnie taką formę usprawniania? Rehabilitacja to proces, który zmierza do poprawy kondycji i sprawności osoby chorej. Od jej przebiegu i zakresu uzależnione są efekty terapeutyczne oraz dalsze funkcjonowanie pacjenta w codziennym życiu. Wybór rehabilitacji stacjonarnej, jako jedyny, pozwala w całości skupić się na powrocie do zdrowia oraz podniesieniu swojej sprawności fizycznej czy redukcji dolegliwości bólowych. Jakie jeszcze zalety niesie za sobą rehabilitacja stacjonarna i kto może z niej skorzystać? Czego spodziewać się przebywając na turnusie rehabilitacyjnym?

Jak przebiega rehabilitacja stacjonarna?

Rehabilitacja stacjonarna oparta jest na idei holistycznego podejścia do pacjenta oraz jego problemów zdrowotnych. Pobyt w ośrodku oferującym rehabilitację stacjonarną umożliwia konsultacje z lekarzem, rehabilitantem, dietetykiem oraz psychologiem. Współpraca personelu medycznego, skupionego w jednej placówce pozwala na objęcie pacjenta kompleksową opieką oraz opracowanie indywidualnego planu usprawniającego, a także szybkie reagowanie na ewentualne zdarzenia niepożądane. Rehabilitacja stacjonarna obejmuje zwykle indywidualną pracę z fizjoterapeutą (zarówno w formie ćwiczeń czynnych, jak i biernych), zabiegi, wśród których mogą się znaleźć między innymi masaże czy inne działania fizykoterapeutyczne , a także terapię grupową. Rehabilitacja stacjonarna to również szansa skorzystania z wysokiej klasy urządzeń medycznych przeznaczonych do terapii chorych z dolegliwościami narządu ruchu. W Willi Syrena z powodzeniem stosowany jest system rehabilitacyjny HUR zapewniający kompleksową rehabilitacją opartą w dużej mierze na ćwiczeniach siłowych. Odpowiednio przygotowany trening siłowy jest kluczowy dla seniorów, aby pozostać sprawnym i niezależnym na długie lata. Urządzenia HUR pozwalają osobom starszym na wykonywanie bezpiecznego treningu, dzięki zmniejszeniu obciążenia na stawy i tkankę łączną.
Słowem kluczowym dla rehabilitacji stacjonarnej pozostaje objęcie pacjenta kompleksową opieką oraz umożliwienie mu poprawy funkcjonowania, jak również wypoczynku i odzyskania utraconych sił witalnych. Poza czasem poświęconym bezpośrednio na zabiegi medyczne, pacjent ma możliwość skorzystania z zaplecza rekreacyjnego ośrodka oraz odpoczynku na łonie natury.

Kto może odnieść korzyści z rehabilitacji stacjonarnej?

Z rehabilitacji stacjonarnej może skorzystać każda osoba, której dysfunkcje narządu ruchu utrudniają codzienne funkcjonowanie. Turnusy rehabilitacyjne skierowane są szczególnie do osób:
• z zespołami bólowymi kręgosłupa – dyskopatią, rwa kulszowa, rwą szyjno-ramienną, przeciążeniami,
• po urazach narządu ruchu
• wymagających rehabilitacji przed i po zabiegach endoprotezoplastyki
• cierpiących na nerwobóle
• z chorobą zwyrodnieniową stawów
• ze schorzeniami reumatoidalnymi w obrębie stawów obwodowych

Jakie zalety ma rehabilitacja stacjonarna?

Jedną z najistotniejszych zalet rehabilitacji stacjonarnej jest możliwość prowadzenia jej w sposób kompleksowy. W czasie tygodniowego lub dwutygodniowego turnusu pacjent pracuje ze swoim rehabilitantem, ale również może skorzystać z szeregu zabiegów fizjoterapeutycznych oferowanych w tym samym miejscu. Dzięki obecności lekarza oraz personalu pielęgniarskiego, podopieczni i ich rodziny mogą mieć pewność, że wszystkie zabiegi przebiegają bezpiecznie i z uwzględnieniem istniejących przeciwwskazań zdrowotnych.
Rehabilitacja stacjonarna to również gwarancja poświęcenia maksymalnej ilości czasu i uwagi na celu, jakim jest poprawa zdrowia chorego. Czas, który nie jest wykorzystywany na ćwiczenia i zabiegi, pacjent może przeznaczyć na odpoczynek w strefie spa i wellness (ośrodek oferuje dostęp do spa, jacuzzi, groty solnej oraz łaźni parowej). Posiłki oferowane w ramach turnusu rehabilitacyjnego są przygotowane przez wykwalifikowaną kadrę dietetyczną i dopasowane do indywidualnych potrzeb pacjentów.
Pobyt w ośrodku zapewniającym rehabilitację stacjonarną umożliwia się skupienie się w pełni na celu, jakim jest poprawa zdrowia, bez konieczności myślenia o codziennych obowiązkach, uczestniczenia w życiu zawodowym i domowym czy borykania się z niejednokrotnie problematycznymi dojazdami do miejsca oferującego zabiegi.
Rehabilitacja stacjonarna wreszcie daje szansę na poprawienie sprawności fizycznej chorego, zmniejszenie dolegliwości bólowych, a także zwiększenie samodzielności w warunkach domowych.

Rehabilitacja stacjonarna- indywidualne podejście

W czasie turnusu rehabilitacyjnego podopieczny oraz zajmujący się nim personel medyczny mają szansę zbudować relację opartą o wzajemne zrozumienie swoich potrzeb, oczekiwań i możliwości. Fizjoterapeuta spotykający się z pacjentem codziennie, stopniowo poznaje jego ogólną kondycję zdrowotną, istniejące ograniczenia oraz słabe i mocne strony. Indywidualizacja zajęć oraz właściwe dopasowanie zabiegów, to często nie tylko kwestia czysto medyczna. Rozpoznanie upodobań pacjenta oraz dopasowanie ćwiczeń, które będzie wykonywał z chęcią i motywacją jest nierzadko kluczem do skutecznej rehabilitacji. Jednorazowe spotkanie z fizjoterapeutą nie pozwala zwykle na nawiązanie nici porozumienia czy zapoznanie się z wieloletnią historią choroby i niesprawności pacjenta. Rehabilitacja stacjonarna, której podstawą są codzienne spotkania, umożliwia indywidualne podejście do każdego z pensjonariuszy.

Nie tylko rehabilitacja

Pobyt w ośrodku zapewniającym rehabilitację stacjonarną, to oprócz wymienionych wyżej zajęć, również możliwość przebywania w grupie osób borykających się z podobnymi problemami zdrowotnymi. Niejednokrotnie zajęcia grupowe (ćwiczenia usprawniające, rozluźniające, uspokajające czy terapia zajęciowa) przynoszą więcej efektu i motywacji do dalszej pracy niż ćwiczenia indywidualne. Rehabilitacja stacjonarna niesie za sobą możliwość przebywania w gronie rówieśników oraz nawiązywania więzi społecznych niezwykle istotnych dla pacjentów w każdym wieku.

Bibliografia
  1. Dega W., Koncepcja rehabilitacji, [w:] Rehabilitacja medyczna, red. Milanowska K., Dega W., Warszawa, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998
  2. Kuliński W. Medycyna fizykalna w profilaktyce zdrowia.Studia Medyczne, 2008, 10, 17-20
  3. K. Milanowska, Rehabilitacja medyczna, Warszawa, 2001, s. 9-14.
  4. Kwolek A., Rehabilitacja medyczna, Wrocław, Elsevier Urban & Partner, 2012